Proč je pivo prospěšné pro naše tělo
19.2.2015, Autor: kca, Foto: ©pilipphoto / Dollar Photo Club | |
Zřejmě nejznámějším izotonickým nápojem, obsahujícím vápník, hořčík, sodík, vitamín B, kyselinu listovou a další prospěšné látky, je zlatavý, oblíbený mok - pivo.
Ženy nejspíše jen zakroutí hlavou a souhlasit budou hlavně muži. Faktem však je, že prospěšnost piva, které pijeme v malých dávkách byla dokázána nejednou studií a příznivé účinky pro naše tělo jsou více než jasné. Obecně vždy platí, že nic by se nemělo přehánět a u alkoholických nápojů to platí tuplovaně. Pokud se tedy rozhodnete sem tam si jedno zdravotní naordinovat, pijte rozhodně s mírou a nikoliv s Mírou.
Ve stručnosti - co je pivo?
Pivo je alkoholický kvašený nápoj s nahořklou chutí, který se vyrábí v pivovaru z obilného sladu, vody a chmele (nejčastěji) pomocí pivovarských nebo divokých kvasinek. V ČR jde o nejkonzumovanější alkoholický nápoj vůbec. Pivo je dokonce bráno jako jeden z českých symbolů a již od roku 2008 je název české pivo chráněno jako zeměpisné označení.
V čem je pití piva prospěšné našemu tělu
Zlepšuje imunitu
Výzkum, kdy skupinka mladých respondentů užívala jedno pivo denně po dobu dvou měsíců prokázal, že u některých jedinců stoupl při krevních testech počet bílých krvinek až na trojnásobnou hodnotu původního počtu.
Je zdravé na srdce
Konzumenti piva v malé míře trpící hypertenzí (vysoký krevní tlak) mají často mnohem příznivější hodnoty, nežli například konzumenti vína nebo whisky. Pivo obsahuje chmel a ječmen a příznivou složku zde najdeme hlavně v podobě vitamínu B, který mimo jiné přispívá ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a tvorby krevních sraženin.
Snižuje cholesterol
Dle zveřejněných dat American Dietetic Association vede mírné pití piva ke zvýšení hladiny HDL (dobrého) cholesterolu a naopak ke snížení hladiny cholesterolu LDL (toho špatného) a to až o 15%.
Více klidu a lepší spánek
Přepracovanost, stres, zlá nálada či nervozita nikdy k dobrému spánku a klidu nevede. Pokud si však skočíte na jedno (skutečně jen jedno, v případě ženy jedno malé), tak se přinejmenším kyselina nikotinová či laktoflavín spolehlivě postará o to, aby bylo usínání i spánek mnohem kvalitnější.
Spolehlivě zahání žízeň
Pivo může obsahovat více jak 90% vody a dehydratovanému tělu prospívá mnohdy více, nežli kdejaké speciální nápoje. V těle se udrží déle a žízeň zažene skutečně spolehlivě.
Snížuje riziko vzniku ledvinových kamenů
Stačí jedno malé pivo denně a riziko tvorby ledvinových kamenů se znatelně sníží.
Pomáhá zažívání
|
Né nadarmo se říká, že je třeba dát si občas jedno na trávení. Hořké chmelové látky stimulují tvorbu enzymů v žaludku, které jsou potřebné pro trávení a urychlují tak metabolismus tuků. Na druhou stranu, obecně žádné teplé jídlo by se nemělo bezprostředně zapíjet jakýmkoli příliš studeným nápojem, v takovém případě by to bylo spíše kontraproduktivní.
Podporuje kosti a chrup
Obsah vápníku, fosforu a křemíku v pivu je samo o sobě velmi dobrým základem pro podporu správné tvorby kostí a zubů.
Ženy a pivo
Pokud je pro muže hranice zdravé míry piva jedno velké (0,5l) denně, pro ženu platí jedno malé. Často mezi lidmi koluje fáma, že po pivu rostou prsa. Pravdou však je, že po pivu může kvůli rostlinným estrogenům růst akorát tak celkově břicho, ale to spíše pokud někdo konzumuje pivo v nezdravém množství. Ženám prospívá v pivu hlavně obsah kyseliny listové, která je nezbytná především v těhotenství pro vývoj plodu.