Babské rady a tipy

Ananas

Autor: Dr. Vojtěch Vojtíšek a cs.wikipedia.org, Foto: sxc.hu  

Ananas (dle španělského ananás, potažmo původního slova jihoamerických indiánů anana) je tropické ovoce, plodenství ananasovníku chocholatého z čeledi bromeliovité. Ananas je pěstován v řadě tropických a teplejších subtropických zemí, přibližně mezi 25° severní a 25° jižní šířky. V současnosti jsou nejen na českém trhu k dostání ananasy označované jako "Extra Sweet", tento kultivar byl pod názvem Del Monte vyšlechtěn na Havaji.

Plodenství ananasu vzniká splynutím sousedních bobulí, vyvíjejících se ze semeníků jednotlivých květů, nahloučených kolem osy květenství, která tvoří zdřevnatělé vřeteno ananasu. Je pokryt tuhou kožovitou voskovitou kůrou, vytvářející typickou šestiúhelníkovou strukturu jeho povrchu. Na jedné rostlině se vytváří pouze jediné plodenství, po jehož dozrání rostlina obvykle hyne.

ÚčinkyAnanas - babské rady | babske-tipy.cz

Ananas má vysoký obsah enzymů, hlavně bromelinu. Tyto enzymy pomáhají při uzdravování, zmírňují rozličné záněty a zlepšují trávení. Urychlují spalování tuků a zabraňují tvorbě tukového tkaniva. Odvodňuje organizmus a zmírňuje otoky. Pomáhá při střevních poruchách a průjmu. Odstraňuje stařecké skvrny. Zvyšuje hladinu bílkovin v celém organizmu. Mimo vitamínu B12 a E poskytuje i ostatní vitamíny, minerální a stopové látky.

Množství

V čase diety konzumovat půl ananasu denně, jeden plátek před každým jídlem. Častá konzumace čerstvého ananasu má blahodárné účinky. Čerstvě vytlačená šťáva se používá při horečkách a při mořské nemoci. V zemích karibské oblasti, odkud pochází ho považují za afrodiziakum.

Obsah látek a vitamínů v ananasu

Průměrný obsah látek a minerálů v ananasu

Nežádoucí účinky ananasu

Ananasová šťáva (včetně dalších látek, obsažených ve slupce) může u citlivějších osob vyvolat podráždění pokožky. Před šťávou z čerstvého ananasu je potřeba chránit oční sliznici (obsahuje totiž kyselinu glykolovou, která má slabě leptavé účinky), a tak je vhodné, zejména u dětí, ananas předem opatrně pokrájet (nerezovým nožem) na menší kousky.


 

Hlavní stránka
Zdraví
Praktické
Recepty
Udělej si sám

Ananas - babske-tipy.cz