Babské rady a tipy

Petržel

Autor: kac a cs.wikipedia.org, Foto: © Liv Friis-larsen / Dollar Photo Club

Petržel - léčivé účinky - babské rady | babske-tipy.cz

Účinky

Petržel je velmi bohatá na vitamín C, provitamín A, železo, vápník, draslík, fosfor, hořčík, síru a křemík. Vysoký obsah železa zabraňuje chudokrevnosti. Vitamín C posiluje imunitní systém a povzbuzuje chuť k jídlu. Napomáhá činnosti jater a pomůže i při dně. Je užitečným zdrojem vápníku. Pomáhá organismu zbavit se nadměrného množství tekutin. Neutralizuje škodliviny z cigaretového dýmu. 

Množství

100g petržele obsahuje až 190mg vitamínu C. Doporučuje se používat jako koření. Na zregenerování pokožky postačí sedm dní natírání čerstvou šťávou. Odvar ze semen uvoľňuje hladké svalstvo v celém těle a zmírňuje bolesti hlavy, migrény a podrážděný žlučník. Žvýkání čerstvé petrželové natě odstraňuje v dechu zápach po cibuli a česneku.

Petržel je rod dvouletých rostlin z čeledi miříkovitých, jehož zástupci mají široké využití především v potravinářství. Pochází z východního Středozemí a rozšířila se do celého mírného pásma. Tak jako většina miříkovitých jsou petržele dvouleté rostliny, které první rok vytvářejí přízemní růžici listů a shromažďují zásoby ve ztlustlém hlavním kořeni, aby druhý rok vyhnaly mohutnou lodyhu s okoličnatým květenstvím, plodem je nažka. Nejznámější druhy jsou petržel zahradní a petržel (zahradní) italská, u níž není úplně jasné, je-li samostatným druhem, nebo spíše poddruhem (druhá možnost je zmiňována častěji)

Obsah látek a vitamínů petržele

Léčivé účinky petržele - www.babske-tipy.cz 


 

 

Hlavní stránka
Zdraví
Praktické
Recepty
Udělej si sám

Petržel - babske-tipy.cz

Přírodní petrželová šťáva z čerstvé nati je výborným prostředkem k odpuzování hmyzu. Též při štípnuti hmyzem se doporučuje postižené místo potřít čerstvou petrželkou.

Odvar z petrželové natě také působí jako vlasové tonikum, které může oživit lesk vlasů.