Jak na skvrny? Babičku raději neposlouchejte...
3.11.2014, Autor: kca, Foto: ©gcpics / Dollar Photo Club | |
Zmrzlina na gauči, víno na koberci a čokoláda na košili? Setkal se s tím určitě každý a kdo má děti nebo nějaké ty čtyřnožce, skvrny na nejrůznějších místech jsou na každodenním pořádku. Né vždy je však dobré, spoléhat se na prastaré rady našich babiček. Proč?
Například oděvy, které se dříve dědily z generace na generaci byly převážně z čistě přírodních materiálů, kde byl kladen důraz na kvalitu a stálost. To dnes již bohužel neplatí a tak by čistění skvrn dle zvyků našich babiček mohlo znamenat zkázu oděvu či jiné látky, kterou bychom takto čistili!
Přinášíme vám proto rady na čištění skvrn, které jsou ve většině případů použitelné pro "kvalitní" materiály "dnešní doby". Je však třeba mít na paměti důležité upozornění, že pokud si se skvrnou dopředu nevíte rady nebo si nejste jisti postupem pro váš konkrétní případ, je vždy lepší nechat materiál vyčistit specialistou - například v čistírně. Stejně tak mohou být některé níže uvedené postupy nevhodné pro použití s materiálem, který potřebujete zrovna vyčistit a jejich použití je jen na vašem uvážení. Proto si vždy nejprve ověřte, zda je pro vás daný postup bezpečný.
Pozor: neperte doma jakékoliv vlněné materiály a jejich směsi, flauše, podlepované oděvy (saka atd.), oděvy s podšívkou ze saténu, viskóz, len, přírodní hedvábí pro jejich srážlivost pokud nejsou značeny MACHINE WASHABLE (= lze prát v pračce). |
Tipy, jak lze často odstranit nejběžnější skvrny
Zmrzlina
Zmrzlina a skvrna, kterou může napáchat je často sama o sobě mastná a s obsahem barviva. Vymyjte místo houbou namočenou ve vlažné vodě a poté použijte absorpční tampón namočený v technickém benzínu. Pak již jen standardně vyperte nebo nechte chemicky vyčistit.
Krev
Skvrny od krve je nejvhodnější nejdříve namočit do vlažné nebo studené vody a při silné koncentraci několikrát vyměnit nádobu s vodou. Dále vyprat běžným způsobem. Pokud chcete nechat skvrnu ihned chemicky vyčistit, otřete ji houbičkou a nenechávejte dlouho zaschnout. Obecně platí, že stará krev se hůře odstraňuje.
Plíseň
Může vzniknout například na předmětech, které byly uskladněny vlhké a často nezmizí ani po použití speciálních chemických přípravků. Vyvařením mizí většinou pomalu, nezmizí však úplně a látka je v místě plísně trvale poškozena. U barevných textilií je asi jediným způsobem pravidelné namáčení a následné vyprání ve velmi koncentrované mýdlové vodě. Stopy by měly postupně řídnout.
Lepidlo
V případě lepidel ředitelných vodou, namočte a běžně vyperte. Pozor však dejte na otěry materiálu. Na latexu zmizí skvrny po otření navlhčeným hadříkem za mokra. Za sucha setřete technickým benzínem a vymněte. Lepivá místa, která zůstávají po sundání samolepek setřete navlhčeným hadříkem nebo technickým benzínem. Rychleschnoucí lepidla nelze většinou odstranit ani chemickým čištěním.
Lak na vlasy, lak na nehty
Místo potřete absorpčním tampónem namočeným v acetonu (pozor: aceton odbarvuje!). Rychleschnoucí laky nelze v domácích podmínkách odstranit, i v čistírně se pak odstraňuje velmi obtížně.
Vosk ze svíčky
Vosk nechte zatuhnout a odloupejte, přičemž materiál příliš mechanicky nenamáhejte. Dejte pozor na veškeré pogumované materiály, které se lehce odlupováním poškozují. Na zbylou skvrnu přiložte sací papír a přežehlete vlažnou žehličkou. (Pozor: zažehlováním zbytků vosku bez sacího papíru zůstane mastná skvrna, která lze odstranit pouze v čistírně). Poté vyperte nebo nechte chemicky vyčistit.
Čokoláda
|
Skvrny od čokolády jsou většinou mastné a barví. Zde pomáhá jedině poctivě zbytky čokolády setřít a pak klasicky vyprat nebo nechat chemicky vyčistit.
Žvýkačka
Místo činu potřete absorpčním tampónem smočeným v metylalkoholu nebo žvýkačku přetřete kostkou ledu, aby ztvrdla. Můžete se ji pokusit odstranit rukou a poté běžně vyprat. Přesto na látce obvykle zůstane mikroskopický nános, který nachytává špínu. Poslední stopy lze odstranit v čistírně.
Křída a pastelky, propiska či tráva
Křídové a pastelkové skvrny vymněte co nejvíce za sucha a poté vymněte v mýdlové vodě (jedna dezertní lžička na 0,3 l vody). Nakonec vyperte běžným způsobem. Neodstranitelné skvrny nebo skvrny například od propisky nebo trávy potřete absorpčním tampónem namočeným v methylalkoholu.
Fixa
Nejprve skvrnu od fixy pomažte mýdlem, poté vyperte jako obvykle. Pro skvrny, které napoprvé nezmizely použijte absorpční tampón namočený v methylalkoholu. Znovu klasicky vyperte, odstraníte tím poslední stopy.
Víno
Postižené místo posypte solí a nechte působit. Poté použijte k vyprání teplou vodu nebo ředěný biologický prácí prostředek.
Rezavá skvrna, nesmývatelný inkoust, měděnka (zelené skvrny od měděného potrubí atd.)
Potřete skvrnu citrónovou šťávou a nechte působit cca 15 minut. Poté na skvrnu položte vlhký hadřík a přežehlete. Několikrát proces opakujte dle potřeby. Materiál vymáchejte a běžně vyperte.
Plastelína, modelářská hlína
Pokud není hmota zcela zatvrdlá tak ji prsty vyloupejte a zbytek „vytampónujte“ přitiskáváním zpět na poškozené místo. Hmota se pak pozvolna nalepuje, až se odstraní. Poté použijte rozpouštědlo tuků nebo lehký benzín (INF) a setřete co nejvíce. Na odstranění posledních stop použijte absorpční tampón namočený v technickém benzínu či acetonu nebo nechte chemicky vyčistit.
Olej na kola, silné olejové skvrny, tuk na vaření, nikotin (tabák), olej na opalování
V těchto případech je vhodné použít absorpční tampón namočený v technickém benzínu. Při odstraňování mastných skvrn se dobře osvědčily gelové prací prášky, které se nanášejí krátce před praním přímo na skvrnu. Ostatní materiály, které nelze prát, raději dejte do čistírny.
Asfalt
Seškrábněte co nejvíce to bude možné a použijte absorpční tampón namočený v technickém benzínu. Vymáchejte a co nejdříve standardně vyperte.
Rozmyslete si, než použijete: |