Babské rady a tipy

UDĚLEJ SI SÁM 4: Zubní pasta a bělení zubů

16.6.2014, Autor: kca, Foto: sxc.hu  

Udělej si sám Obchody jsou už zavřené a vám právě došla zubní pasta? Nevadí, doma si zvládnete vyrobit vlastní zubní pastu za pár kaček. Máte-li navíc zuby třeba trochu do žluta a chcete s tím něco dělat, můžete to zkusit sami.

Zubní pasta po domácku - co potřebujete?

- 100 ml hrnek jedlé sody 
- 3 lžičky soli (pro zdrsnění - pokud vám vadí, tak lze vynechat)
- 10 kapek esenciálního oleje (doporučujeme mátu, záleží jen na vás)
- voda 

Jak na to ?

Sodu, sůl a esenciální olej smíchejte a přidávejte při promíchávání pomalu vodu, dokud není dosaženo požadované hustoty. Uschovejte v uzavíratelné dóze, nejlépe v tubě. 

Zubní pasta a bělení po domácku - www.babske-tipy.cz


Jednoduché bělení zubů - co potřebujete?

1. varianta: soda + peroxid vodíku
2. varianta: soda + sůl
3. varianta: bobkový list + suchá pomerančová kůra

1. varianta bělení

Smíchejte lžičku jedlé sody se 2-3 kapkami peroxidu vodíku. Naneste na zubní kartáček a vyčistěte si zuby, jako s běžnou zubní pastou. Provádějte 1x za týden. 

2. varianta bělení

Smíchejte 3 lžičky jedlé sody a 1 lžičku soli. Naneste na zubní kartáček a vyčistěte si zuby, jako s běžnou zubní pastou. Provádějte 1x za týden. 

3. varianta bělení

Z bobkového listu a pomerančové kůry si vytvořte jakoby "sendvič" a přejeďte pořádně po všech zubech. (Pozn.: pomerančová kůra by měla být opravdu dobře vysušená - vitamin C zubní sklovině příliš nesvědčí)

 

Všechny díly seriálu "Udělej si sám"

Hlavní stránka
Zdraví
Praktické
Recepty
Udělej si sám

První zmínky o zubní pastě pochází z Egypta, a to ze 4. století př. n. l. Skládala se z soli, pepře, mátových listů a květů Kosatce. Římané používali zubní pastu, jejíž hlavní složkou byla lidská moč, protože moč obsahuje amoniak a je velmi účinná pro bělení zubů. V 18. století se v Americe používala pasta ze spáleného chleba.