Babské rady a tipy

Jak se zbavit škytavky? Rady, jak s ní zatočit.

6.11.2014, Autor: kca + wikipedia, Foto: ©xavier gallego morel / Dollar Photo Club

Zdraví Přichází z nenadání a dokáže znepříjemnit na chvíli život. Nemluvíme teď o tchýni, ale o spontánních stazích vaší bránice, neboli škytavky. Babských rad, jak se škytavkou skoncovat je více, najděte si tu správnou, která u vás zabere.

Škytavka (lat. singultus) je označení pro náhlé, ve většině případů spontánní stahy bránice, které jsou vyvolány drážděním bráničních nervů nebo některých mozkových center. U škytavky se do plic prudce nasává vzduch, při průchodu do plic hrtanem nastává rychlé uzavření hrtanové příklopky (epiglottis).

Jak se zbavit škytavky? - babské rady | babske-tipy.cz

Příčiny škytavky

Říká se, že když začnete škytat, tak na vás určitě zrovna někdo myslí, nebo o vás mluví. To jsou však jen pověry a skutečná příčina je kupodivu jinde. Kromě nejrůznějších poruch nervového či periferního systému lze jako hlavní příčiny vzniku škytavky nejčastěji označit:

  • celkovou dehydrataci
  • pití sycených nápojů
  • příliš rychlou konzumaci potravin
  • kombinaci studených a teplých potravin
  • nedostatek vitamínů
  • pálení žáhy

Jak se jí zbavit

Je třeba zmínit, že existuje i dlouhodobá škytavka, která se však vyskytuje jen hodně vzácně a vyžaduje lékařskou péči a podání speciálních léků či sedativ. Běžněji se však setkáváme s "krátkodobou verzí" škytavky. Každý jedinec je jiný a v tomto případě bohužel nelze paušalizovat na jeden konkrétní postup, který by u každého zafungoval na 100%. Proto zde přinášíme rad vícero a je jen na vás, zda a jakou metodu vyzkoušíte a případně zjistíte, která je ta vaše "top".

1. Zadržení dechu

Asi nejznámější rada, kterou pravděpodobně vždy dostanete, kdykoliv na vás škytání přijde. Postup je jasný: Zadržte po hlubším nádechu a následném výdechu na nějaký čas svůj dech a opakujte, dokud škytavka nezmizí. Tento postup má však jednu trhlinu na kráse. Praxí je totiž vyzkoušeno, že to sice parádně funguje, ovšem jen u málokoho. Pokud jste mezi touto skupinkou, gratulace je zřejmě na místě.

2. Pití vody

Pokud na vás výše uvedené zadržení dechu nemá žádný efekt, budete to muset zkusit s vodou. Je třeba mít sklenici čisté, nesycené vody a vytrvale, po velmi malých douškách, vodu usrkávat a polykat.

Pokud zrovna bojujete se škytavkou a chcete se ji zbavit, seďte nebo stůjte! Nevrlým přecházením či vrtěním se škytavka jedině zhoršuje.

3. Pití vody brčkem

Když nepomůže ani výše popsané vytrvalé pití malého množství vody, ještě nezoufejte. Lid vytvořil jakousi nástavbu předchozího řešení a ta už by vás té "mrchy" zbavit měla. Vemte si opět sklenici s čistou nesycenou vodou a v předklonu (hlavou dolů) vodu pijte i polykejte v této poloze. Po pár douškách se narovnejte, případně ještě jednou nebo dvakrát zopakujte. Po tomto by měl být se škytavkou ámen a pokud ne, jste škytající přeborník/ice a nezbývá, než počkat na samovolné finále.

 

 

Hlavní stránka
Zdraví
Praktické
Recepty
Udělej si sám

Charles Osborne (1894 - 1991) z Anthonu v americkém státě Iowa začal škytat v roce 1922. Škytavka u něj trvala až do února 1990, tedy celkem 68 let.

Během prvních desetiletí škytal až 40krát za minutu, v pozdějších letech pak 20krát za minutu.