Babské rady a tipy

Sklenka teplé vody s citronem každý den: zázrak za pár kaček 

27.5.2014, Autor: kca, Foto: sxc.hu  

Zdraví Citrony jsou odjakživa známým a dostupným přírodním všelékem. Tento plod s vysokým obsahem vitaminu C je nepostradatelným pomocníkem především při léčbě viróz a nachlazení a společně s medem si ho v chorobných časech ordinuje doma do čaje snad každý z nás. Méně známější skutečností je však fakt, že pravidelná každodenní konzumace po ránu s teplou vodou může s vaším tělem udělat hotové divy.

 

Teplá voda s citronem - babské rady | babske-tipy.cz

Jak na to?

Pro jednu osobu postačí na jeden den půlka citronu (pokud jsou hodně malé, tak klidně i celý kus). Ihned jakmile ráno vstanete, vymačkejte si do sklenky jeho šťávu (můžete i s dužinou) a rozmíchejte v asi 200-350 ml teplé čisté vody. Voda musí být skutečně čistá, nejlépe filtrovaná a na jakékoliv doslazování nebo dochucování musíte zapomenout.

Vypijte sklenku na lačný žaludek a proces opakujte každé další ráno, kdykoliv to bude ve vašich možnostech. Zpočátku při pití tohoto nápoje hýřit úsměvem zřejmě nebudete, ale za pár dní si s největší pravděpodobností zvyknete a dost možná se brzy na vaši každodenní dávku zdraví budete i těšit a vyžadovat ji.

Musí být voda opravdu teplá?

Ano! Nesmí být určitě příliš horká, ale vlažná ano. Pití teplé vody po ránu nám sice může přijít zvláštní, ale pravdou je, že voda kterou pijeme po celý den by obecně měla být teplá vždy. O pití teplé vody se již v dávných dobách opírala například i čínská medicína. Pro nejjednodušší představu lze nastínit to, že pokud pijeme studenou vodu, naše tělo potřebuje vyvinout extra energii k ohřátí tekutiny na teplotu těla a tím dochází například ke zpomalování procesu trávení. Studená voda je velkým šokem pro náš organismus a při její konzumaci může docházet až k blokaci přirozeného metabolismu. Podle odborníků je tedy ideální teplotou vody k pití právě teplota těla, protože je to pro tělo nejpřirozenější a není třeba žádného času ke zbytečnému ohřívání.

"Nejhorší věc, které se člověk dopouští, je zapíjení teplého jídla studenou vodou."

 

Zázračný ranní elixír

Každodenním douškem teplé vody s citronem po ránu napomůžeme tělu k úspěšné detoxikaci a k dostatečné hydrataci po dlouhé noci. To je však jen začátek. Proč je tedy dobré tento nápoj pravidelně konzumovat?

Imunita

Především pro obsah vitamínu C a antioxidantů působí takto podávaná citronová šťáva jako stimulant a zároveň posilovač imunitního systému. Dochází také k výraznému snížení rizika infekce dýchacích cest. Kyselina askorbová má dobré protizánětlivé účinky a pomáhá dokonce i při astmatu.

pH - odkyselení

Zní to možná neuvěřitelně, ale “kyselé” citrony nás skutečně odkyselí. Zatímco na jazyku máme pocit opačný, protože dochází k aktivaci buněk zodpovědných za pocit kyselosti, v trávicím traktu je už situace zcela odlišná. Citrony jsou ve skutečnosti jednou z nejvíce alkalizujících (zásaditých) potravin pro naše těla. Za mnoha civilizačními chorobami stojí u většiny moderních lidí právě překyselení organismu, na které jsou citrony perfektní zbraní. Mají totiž skvělou schopnost srovnat lidské pH do normálu.

Trávicí trakt - stimulace

Ještě dříve nežli se nasnídáme, nemůže být snad nic lepšího, než dát si právě teplou vodu s citronem. Dojde tak k “nastartování” celého trávicího procesu - žaludek, játra, ledviny i střeva se začnou probouzet a začnou se připravovat na přísun potravy (snídaně) do těla. Celá soustava se tak vyhne šoku, kdy z ničeho nic začneme po dlouhé noční odmlce přijímat opět potravu. Citronová šťáva navíc pro lepší trávení podporuje funkci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, stimuluje produkci žluči a pomáhá k očistě jater.

Urychlovač hubnutíTeplá voda a citron - babské rady | babske-tipy.cz

Dámy jistě ocení obsah pektinové vlákniny, která je jedním ze startérů metabolismu. Velkým přínosem je i celková stimulace těla k menšímu ukládání tuků a naopak k jejich lepšímu odbourávání.

Čistí pleť a vyhlazuje vrásky

Vitamin C a obsažené antioxidanty chrání buňky proti poškození volnými radikály, které jsou často příčinou viditelného stárnutí. Zároveň dochází i ke stimulaci kolagenu, který je přirozenou složkou pokožky a je zodpovědný za mladý vzhled a pružnou čistou pleť bez vrásek.

Péče o dásně

Aplikace čerstvě vymačkané citronové šťávy působí na dásně blahodárně, pomáhá zastavit jejich krvácení a zmírňuje dokonce i bolesti zubů. S vodou pomáhá jako prevence proti paradontóze a jako bonus nám pomůže udržet nadvládu nad špatným dechem.

Podporuje hojení

Kromě protizánětlivých schopností vitaminu C, podporuje též hojení ran a je základní látkou pro soudržnost pojivové tkáně, chrupavek a kostí. Je tedy ideálním pomocníkem při zotavování z nejrůznějších zranění.

Stres a tlak

Citronová šťáva si bravurně poradí s kontrolou naší srdeční činnosti. Pomáhá udržovat tlak v normálu a úspěšně dokáže uvolnit tělo i mysl a redukovat tak stres či dokonce minimalizovat sklony k depresím.

A co dál?

Blahodárných a doslova “léčivých” účinků tohoto nápoje je nespočet. Citronová šťáva čistí i ředí krev, čímž se stává nástrojem v boji proti trombóze a svými silnými účinky bojuje také proti vysokému cholesterolu. Navíc působí močopudně a pomáhá tak lépe vyplavit nežádoucí látky z těla a dokonce tak pomáhá v boji s artritidou. Jen pro zajímavost lze například říci, že pravidelnou konzumací citronové šťávy si snížíme chuť a potřebu pít kávu, která obsahuje složky překyselující náš organismus.

 

Hlavní stránka
Zdraví
Praktické
Recepty
Udělej si sám

Citrony obsahují velké množství kyseliny citronové a cca 87 % vody, proto se využívají jako přírodní okyselovadlo do řady pokrmů, nebo se z nich mačká kyselá šťáva. Dále obsahují bioflavonoidy, pektin, vonné silice, provitamin A, vitamín B a sacharidy. Jsou též zdrojem vápníku, draslíku, fosforu, hořčíku, železa, zinku a dalších.